Ostatnio dodane

10 lecie Parafii Luterańskiej w Lesznie

Relacja z 10lecia reerrygowania Parafii luterańskiej w Lesznie

           Leszno, przez wielu historyków, nazywane jest miastem ucieczkowym. Przyczyną tego jest fakt, że otrzymało ono prawa miejskie dlatego, że w okresie kontrreformacji, przyjechało i osiedliło się w Lesznie kilka tysięcy protestantów z Czech (bracia czescy) oraz z Dolnego Śląska (luteranie), którzy uciekali przed prześladowaniami kontrreformacyjnymi. Właściciel miasta, Rafał Leszczyński, nie tylko sam przeszedł na wyznanie czeskobraterskie, nie tyko znał osobiście ks. dra Marcina Lutra, ale także był obecny podczas jednej z jego dysput publicznych. Z tych względów historia Leszna jest nieodłącznie związana z historią reformacji w Polsce.

            Dziś w Lesznie ewangelików, jak w większości miast polskich, jest niewielu. Są jednak na tyle aktywni i zaangażowani, że podjęli trud ponownego erygowania parafii. Przez wiele lat wspólnota leszczyńska stanowiła filiał parafii poznańskiej. Przez dziesiątki lat nie posiadała na miejscu swojego proboszcza, duszpasterzami leszczyńskich luteranów byli duchowni z parafii poznańskiej.

          Parafię w Lesznie powołano uchwałą Konsystorza 10 lat temu, dokładnie 26 maja. Z tego względu 29 maja tego roku świętowano reerygowanie parafii luterańskiej w Lesznie. Na uroczystościach obecni byli ks. bp Jerzy Samiec - zwierzchnik kościoła luterańskiego w Polsce, ks. bp Marcin Hinz - zwierzchnik diecezji pomorsko - wielkopolskiej, ks. bp senior Michał Warczyński, ks. Tomasz Wola ? były wikariusz parafii poznańskiej, ks. Sławomir Sikora - poprzedni wikariusz tej parafii oraz ks. Waldemar Gabryś - obecny proboszcz. Parafianie cieszyli się szczególnie z obecności ks. Tadeusza Raszyka wieloletniego duszpasterza, proboszcza miejsca oraz seniora diecezji pomorsko ? wielkopolskiej.
 
          Świętowanie miało dwie zasadnicze części. Pierwsza ? ta oficjalna, odbyła się w kościele na ul. Paderewskiego. Rozpoczęliśmy porankiem pieśni w wykonaniu chóru parafii poznańskiej pod dyrekcją Małgorzaty Raszyk - Kopczyńskiej oraz międzyszkolnego zespółu wokalno - instrumentalnego VIGILAMUS działającego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu pod dyrekcją Natalii Sobkowiak - Bolewskiej. Następnie odprawione zostało uroczyste, dziękczynne nabożeństwo w czasie którego kazanie wygłosił zwierzchnik kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. bp J. Samiec. Zachęcał do odpowiedzialnej samodzielności i modlitwy, próśb i dziękczynienia kierowanego ku Bogu. Nabożeństwo prowadzili wszyscy obecni księża luterańscy a chóry upiększały je śpiewem.

          Druga część obchodów reerygowania parafii odbyła się w leżącym nieopodal budynku muzeum w Lesznie, w budynku dawnej synagogi. Tam odczytano listy gratulacyjne od różnych instytucji działających w mieście i okolicy oraz pozdrowienia byłych niemieckich mieszkańców, którzy wyjechali po II wojnie światowej. Ks. Waldemar Gabryś podziękował za współpracę Stanisławowi Urbaniakowi prezesowy Rady Parafialnej oraz Annie Kuczkowskiej - Podgrodzkiej zaangażowanej w życie Parafii, skarbnikowi Rady Parafialnej. Swoją obecnością i kilkoma słowami uhonorowali parafian prezydent miasta Leszna, Tomasz Malepszy oraz poseł na Sejm RP, Wiesław Szczepański. Obaj podkreślali wielkie znaczenie wspólnoty ewangelickiej dla rozwoju, historii i tradycji Leszna. O współpracy w duchu ekumenizmu mówili także goście ekumeniczni, księża zaprzyjaźnionych parafii rzymskokatolickich. Celebrację zakończono okolicznościowym koncertem i poczęstunkiem.

 


 

Kontakt

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lesznie
ks. Waldemar Gabryś
ul. Paderewskiego 10
 64-100 Leszno
 
telefon: +48 65 520 60 57
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bądź na bieżąco

Zajrzyj na nasz profil i bądź na bieżąco z wydarzeniami naszej parafii

Kliknij tutaj

Joomla templates by Joomlashine