Relacja z 10lecia reerrygowania Parafii luterańskiej w Lesznie
Leszno, przez wielu historyków, nazywane jest miastem ucieczkowym. Przyczyną tego jest fakt, że otrzymało ono prawa miejskie dlatego, że w okresie kontrreformacji, przyjechało i osiedliło się w Lesznie kilka tysięcy protestantów z Czech (bracia czescy) oraz z Dolnego Śląska (luteranie), którzy uciekali przed prześladowaniami kontrreformacyjnymi. Właściciel miasta, Rafał Leszczyński, nie tylko sam przeszedł na wyznanie czeskobraterskie, nie tyko znał osobiście ks. dra Marcina Lutra, ale także był obecny podczas jednej z jego dysput publicznych. Z tych względów historia Leszna jest nieodłącznie związana z historią reformacji w Polsce.
Dziś w Lesznie ewangelików, jak w większości miast polskich, jest niewielu. Są jednak na tyle aktywni i zaangażowani, że podjęli trud ponownego erygowania parafii. Przez wiele lat wspólnota leszczyńska stanowiła filiał parafii poznańskiej. Przez dziesiątki lat nie posiadała na miejscu swojego proboszcza, duszpasterzami leszczyńskich luteranów byli duchowni z parafii poznańskiej.
Druga część obchodów reerygowania parafii odbyła się w leżącym nieopodal budynku muzeum w Lesznie, w budynku dawnej synagogi. Tam odczytano listy gratulacyjne od różnych instytucji działających w mieście i okolicy oraz pozdrowienia byłych niemieckich mieszkańców, którzy wyjechali po II wojnie światowej. Ks. Waldemar Gabryś podziękował za współpracę Stanisławowi Urbaniakowi prezesowy Rady Parafialnej oraz Annie Kuczkowskiej - Podgrodzkiej zaangażowanej w życie Parafii, skarbnikowi Rady Parafialnej. Swoją obecnością i kilkoma słowami uhonorowali parafian prezydent miasta Leszna, Tomasz Malepszy oraz poseł na Sejm RP, Wiesław Szczepański. Obaj podkreślali wielkie znaczenie wspólnoty ewangelickiej dla rozwoju, historii i tradycji Leszna. O współpracy w duchu ekumenizmu mówili także goście ekumeniczni, księża zaprzyjaźnionych parafii rzymskokatolickich. Celebrację zakończono okolicznościowym koncertem i poczęstunkiem.